شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۰ ساعت ۱۹:۵۲:۰۰

افق زاویه بدنم؛ برندینگ شخصی!

علی حسنلو : تصور کنید وقتی یک دست سفید پوشیده اید و بسیار پاکیزه در حال عبور از یک پیاده رو هستید، ناگهان زیر پای شما خالی شود و خود را درون یک چاله ی گل بینید. تمام رنگ سفید شما حالا گِل است، چه می کنید؟ آن هم دقیقا زمانی که یک فرد مهم در انتظار شماست.


افق زاویه بدنم؛ برندینگ شخصی!
✍️علی حسنلو 

🔸تصور کنید وقتی یک دست سفید پوشیده اید و بسیار پاکیزه در حال عبور از یک پیاده رو هستید، ناگهان زیر پای شما خالی شود و خود را درون یک چاله ی گل بینید. تمام سفیدی شما حالا گِل است، چه می کنید؟ آن هم دقیقا زمانی که یک فرد مهم و منظم در انتظار شماست.
    
🔸گاهی برخی سوالات جواب مشخص و یکتایی ندارند. چون یکتا بودن جواب، عملا از بین بردن هوش جواب دهنده است. یعنی قرار نیست همه سوالات زندگی مانند سوالات امتحان ریاضی در انتظار یک پاسخ مشخص باشند. هوش و نبوغ افراد است که باعث می شود در زمانی که درگیر یک سوال می شوند بهترین جواب را برای آن پیدا کنند. مثلا در همان موقعیت "چاله ی گل" شاید  کسی همین یک پیشامد بد را تبدیل به فرصتی کند برای ساخت یک برند متعهدانه(چون با همین ظاهر وحشتناک هم از رفتن به موقع سر قرار منصرف نشده) و شاید هم کسی دیگر از خجالت و ناراحتی بیش از حد این اتفاق را تبدیل به بحران کند و شاید کسی هیچکدام از این ها را انجام ندهد ولی وضعیت را به سبک خود مدیریت کند. این ها هر کدام چاره ای متفاوت برای یک مشکل مشترک است.

🔹وقتی یک چهره در گل فرو رود!

🔸بگذارید صریح وارد ماجرا شویم آن هم با مصداقی شناخته شده، عباس جدیدی نمونه ای از شخصیت هایی است که هیچ درنگی روی "جواب سازی" هایش نداشته است حتی بسیار صریح تر می توان گفت او هوش مواجهه با بحران را ندارد. باهوش نبودن در زمینه برندینگ  و رسانه فاجعه نیست امااینکه هیچ مشاور باهوشی هم در این زمینه کنار او نباشد خطرناک است و گاهی عواقب جبران ناپذیری دارد، کما اینکه عباس جدیدی ناگهان از شخصیت یک قهرمان تبدیل به یک سوژه طنز همیشگی شد.

🔸برند شخصی هر کسی با چهار ماده قضاوت می شود: 1- اعتبار شخص 2-آن ویژگی که مردم، شخص را به آن می شناسند 3-تجربه دیگران از شخص 4- آن کار یا فعالیتی که شخص انجام می دهد و چگونگی انجام آن

این ها مواردی هستند که مردم به صورت ناخودآگاه با استفاده از آنها یک فرد را می شناسند. پس هر شخصیتی چه بخواهد و چه نخواهد با مجموعه عملکرد خود یک برند از خود می سازد. برندی که محصول قضاوت اذهان است و نه لزوما واقعیت شخصی آن فرد. اما باید توجه داشت که سازنده همین ذهنیت نیز خود  اوست که برند غلطی از خود ساخته. شاید برخی تصور کنند که برند شخصی عباس جدیدی فقط با یک اشتباه سقوط کرد در حالی که آن اشتباه سقوط او به یک پرتگاه بود اما سوال اصلی این است که چه چیزی او را به لب این پرتگاه رسانده بود؟

🔸نه در ورزش بلکه در هنر و حتی سیاست هم بسیاری افراد سرشناس هیچ دانشی درباره برندنیگ و رسانه ندارند. و تاسف بارتر اینکه حتی خبر ندارند چنین دانشی نیاز است و باید کسی در مشاوران آنها به این مسئله فکر کند. اگر نبوغ شخصی ای در این زمینه وجود داشته باشد که هیچ، اما اگر نباشد قطعا  آن ستاره به سرعت محو خواهد شد یا اینکه برعکس بدنام خواهد شد.

🔸بگذارید تصویر عباس جدیدی را در چند ماه قبل از ماجرای عکس یادگاری با پیکر مرحوم پورحیدری بررسی کنیم. تصویری که از او مخابره شده "حضور در موقعیت های مختلف و عکس گرفتن با افراد محبوب" . یعنی بدیهی ترین و سطحی ترین روش دیده شدن و جلوه گری. در حالی که اگر این جلوه گری با یک استراتژی مشخص نباشد به طور حتم به ترکستان منتهی خواهد شد که شد.

🔸انتشار یک کتاب مذهبی! دیگر پالس پررنگ مخابره شده از برند عباس جدیدی بود که حاشیه هایی را برای او به همراه داشت. این کار نیز یک انحراف در برندسازی شخصی است. کما اینکه چهار ویژگی برای ساخت برند شخصی پایه و اساس است  1-تواناییها و استعدادها 2- ارزش ها و استانداردها 3-علایق  4-اهداف.

 این کتاب عباس جدیدی در کدام بخش برند شخصی این ورزشکار عضو شورای شهر می گنجد؟
شاید این پاسخ به ذهن عده ای برسد که بند دوم یعنی استانداردها و ارزش ها، محرک نگارش کتاب مذهبی برای اوست. اما سوال اینجاست که تکلیف بند اول چیست؟ توانایی عباس جدیدی در نگارش یک کتاب مذهبی سوال برانگیز نیست؟ آن هم بعد از منتشر شدن یک مصاحبه که او «نکیر و  منکر» را بارها «انکر و منکر» عنوان کرده. این یعنی به هم ریختن تمام ارزش این کار و ایجاد شبهه در اصیل بودن کتاب. یعنی توانایی های فرد هستند که باید علایق را به ثمر برسانند پس نمی توان توانایی کاری را نداشت ولی برحسب علاقه سراغ آن رفت. هر چند در کل می توان ادعا کرد که این حرکت عباس جدیدی در راستای ساخت یک وجهه مذهبی برای مردمی است که مذهب نقش اصلی زندگی آنها را تشکیل می دهد و نه لزوما علاقه شخصی به موضوع کتاب.

🔸موارد دیگری هم هست که می توان آنها را قدم هایی دانست که جدیدی

را به لبه پرتگاه رساند ولی برای دوری از اطاله کلام از آن ها عبور می کنیم. حالا نوبت به خود پرتگاه می رسد.

برای شخصیت های بزرگ و ماندگار سه ویژگی بارز تعریف شده:
1-پذیرش مسئولیت رفتارها
2-پرورش قابلیت ها
3- آمادگی برای جذب دانش و مهارت جدید

با این تفاسیر خودِ اشتباه کردن فاجعه ی اصلی نیست ولی می توان به راحتی آن را تبدیل به فاجعه اصلی کرد. همان طور که عباس جدیدی این کار را کرد و نه تنها بعد از انتشار عکس او با پیکر بی جان پورحیدری نتوانست ماجرا را مدیریت کند بلکه با ساخت عنوان جدید "افق زاویه بدنم" باب جدیدی را برای کاربران فضای مجازی باز کرد تا طنز خود را دوباره ادامه دهند. این یعنی نداشتن استراتژی برای برندینگ شخصی و تبدیل یک اشتباه به سلسله اشتباه و در نهایت فاجعه سقوط برند.

حال دیگر شرایط طوری شده کاندیدا شدن جدیدی برای ریاست فدراسیون کشتی هم سوژه طنز می شود. ارائه او باعث خنده و میزان رای او تبدیل به یک جوک. این ها همان نتایج فاجعه بار اشتباه در برندینگ شخصی است که شاید دیگر به این راحتی ها جبران نمی شود مخصوصا اگر نبوغی پشت آن نباشد

نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


후원자

© 2017 Ali Hassanloo. All rights reserved | Powered By : dorweb.ir