پنج‌شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۰۹ ساعت ۰۲:۰۶:۰۰

مشاوران نجفی او را به کجا می برند؟

✍️علی حسنلو / شهردار تهران اخیرا مورد انتقادات مختلفی قرار می گیرد که گویا بیشتر خود او و تیمش ایجاد کننده آن هستند نه مخالفانش.


مشاوران نجفی او را به کجا می برند؟
🔸در عالم برندینگ سیاسی و شخصی، صد روز اول مدیریت یک فرد را "صد روز طلایی" می نامند. نه اینکه قرار است در آن صد روز تمام وعده ها یا برنامه ها محقق شود بلکه در این صد روز است که تصویر(image) فرد ساخته می شود. تصویری که برای مخاطبین تسکین دهنده و تضمین دهنده  این است که مخاطب این جمله را ادا کند : بله ما درست انتخاب کردیم این همان کسی که باید." این یعنی شالوده بنای اعتماد. برخی تصور می کنند که از فردای انتخاب این اعتماد شروع می شود، در حالی که همیشه بعد از هر انتخابی یک نوع تردید وجود دارد و بیشترین فوکوس به سوژه وجود دارد و بعد از این صد روز است که مخاطب بنا را بر اعتماد میگذارد و کمتر در جزئیات ورود می کند.

🔶صد روز نجفی

 🔸در صد روز اول، هر مدیر با سه چیز تصورسازی می کند:

۱-انتصابات
۲-نطق ها
۳-تصاویر

✍️انتصابات
🔸در مورد اول تیم محمدعلی نجفی هیچ برنامه رسانه ای نداشتند. اینکه به چه دلیل یا طبق چه معیاری آن انتصابات صورت گرفته بحث ما نیست و فقط اشاره به عدم آمادگی رسانه ای و برنامه ریزی برای منتشر کردن احکام سوژه این سطور است. زیرا انتصابات نجفی فقط مصلحت طلبانه دیده شد نه تخصصی یا اصلاح طلبانه. در حالی که با بررسی کل انتصابات شهرداری می توان متوجه شد همه آنها که باید دیده و پرداخته نشد و آنها که نباید(از دید طرفداران جناحی او) بشدت خبرساز شد. اما در کل یک اصل حاکم بود: این مخاطبان بودند که جریان سازی می کردند نه تیم مشاوران و لیدرهای رسانه ای او.

🎙📝نطق ها
🔸درباره مورد دوم یعنی نطق ها و ظهور رسانه ای نجفی تقریبا منطقی عمل کرد. هم در ارتباط با اهالی فرهنگ و هنر و هم مردم عادی. رفتارها تقریبا در راستای برندش بود بجز دو مورد اتفاقا مهم، یکی یادداشت اول او با عنوان "مصلحت شهر" و دومی نحوه دفاع های رسانه ای او از عملکرد شهرداری در روزهای برفی

🔸اینکه اولین یادداشت فرد شهره به تخصص، سواد و اصلاح طلبی با کلیدواژه "مصلحت" منتشر شود یعنی انحراف در برند. زیرا مخاطب از یک متخصص، شاید انتظار حرف زدن درباره مصلحت را داشته باشد ولی انتظار پرچم شدن این کلیدواژه را ندارد زیرا این کلمه عجین شده با پرسنال برندهای محافظه کار. انتخاب عنوان اشتباه برای یادداشتی که بسیاری احتمال دارد فقط تیتر آن را ببینند یعنی اشتباه بزرگ بود.

🔸در مورد دفاع رسانه ای اخیر در شرایطی که مخاطبین امروز ما بشدت تهاجمی هستند و در برابر مسائل روز به تندی واکنش نشان می دهند یعنی یک اشتباه استراتژیک در انتخاب بیان رسانه ای. در این زمان ملتهب فقط باید با جو عمومی همراهی کرد و در زمان کم شدن هیجان ها و تنش ها حرف از آمار و منطق زد. به همین دلیل توئیت نجفی(که منطق پشت آن درست بود اما زمان و نحوه طرح آن اشتباه) در صبح روز برفی تا این حد واکنش های متفاوت ایجاد کرد چون فضا به هیچ وجه طبیعی نبود.
📸عکس مربوط به بازدید سرزده نجفی از روند برف روبی
1

📸تصاویر
این بخش شاید مجهول ترین و مجهورترین بخش از برند نجفی برای تیم خود اوست زیرا مشخص نیست که دنبال چه هدفی هستند. البته بیشتر به نظر می رسد به آن نگاه استراتژیکی ندارند. اولین نمونه آن نحوه انتشار تصویر او در دفترش و در کنار افراد بلند قامت و بعدتر چینش میکروفن ها و ارتفاع میز اولین نشست خبری نجفی بدون توجه به ویژگی های فیزیکی او (که او در میان میکروفن ها گم شده بود که عملا در تصاویر نوعی حس ضعف را مخابره می کند) و نمونه اخیر آن انتشار تصاویری از حضور نجفی در ستادهای شهری برف روبی و ... است که به جای اینکه شهردار را در میانه و بحبوحه ماجرا تصویر کند بیشتر به مثابه یک عکس یادگاری از فردی خندان و ذوق زده از برف مخابره کرده است!

🔸یکی از واضح ترین الگوهای رسانه ای مخالفین نجفی این است که او را "شهرداری پشت میزنشین و راحت طلب" معرفی کنند و جالب اینکه تیم رسانه ای نجفی به جای برنامه ریزی در این بخش، در حال تشدید همین تصویر هستند.

🔸آنچه مشخص است یک آشفتگی در تصورسازی از شهردار اصلاح طلب تهران است و حتی مشخص است که کسی پیش بینی و برنامه ای برای پاسخ به این سوال مهم ندارد:

 "مردم باید چه تصویر و تصوری از شهردار جدید تهران داشته باشند؟"

نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


후원자

© 2017 Ali Hassanloo. All rights reserved | Powered By : dorweb.ir