پنج‌شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۰۹ ساعت ۰۱:۵۷:۰۰

پژمان جمشیدی و یک نمونه موفق برند تناسخی-انتقالی

علی حسنلو / افول برند شخصی یکی از کابوس های سلبریتی هاست. برخی حتی در این شرایط چنان در هم می شکنند که تجدیدناپذیر می شوند. ستاره های زن در سینما بشدت درگیر این مشکل هستند چون فاصله عبور از ستاره جوان تا ستاره میانسال و در نهایت کهنسال، برای زنان بازیگر، بسیار باریک است و گاهی خود ستاره هم از آن غافل می شود و نمی تواند آن را مدیریت کند.


پژمان جمشیدی و یک نمونه موفق برند تناسخی-انتقالی
🔸فوتبال نیز یکی از همین میدان های موقت برندساز است. فوتبالیست تا میانه عمرش می تواند در مستطیل سبز بدود و بعد از کنار بازیکن بودن اگر نقش جدیدی برای ستاره شدن پیدا نکند بشدت دچار مشکل می شود.

🔸 گریز از افول برند شخصی ترفندهایی دارد که یکی از آنها جایگاه‌سازی انتقالی (Polyathlon Repositioning) است که فرد با شهرت اولیه ای که دارد زمینه ای برای میدان جدید خود می سازد. نمونه موفق خارجی که دو بار چنین کرده آرنولد بازیگر معروف هالیوود است. او ابتدا ورزشکار پرورش اندام بود که با همان برند، وارد سینما شد و قهرمان شکست ناپذیر هالیوود را به تصویر کشید و سپس همین قدرقدرتی را به سیاست کشاند.

🔸نمونه موفق ایرانی مشابه را می توان پژمان جمشیدی دانست که با یک انتقال هوشمندانه حتی از مرتبه ای که در فوتبال داشت بالاتر رفت و در سینما دیده شد. طبیعی است که چنین برندهایی با مقاومت از طرف کسانی مواجه می شوند که تصور می کنند توانایی داشتن تنها مولفه برند شدن است و وقتی استعدادهای زیادی دیده نمی شوند چگونه این ستاره از کهکشانی دیگر وارد این مدار می شود.

🔸خنده های برخی خبرنگاران ور نشست اعلام کاندیداهای جشنواره فجر هم برآمده از همین نگاه است که مدت ها پژمان جمشیدی با آن مواجه شده بود.

🔸 اما جمشیدی از ابتدا این نگاه "غریبه پنداری" را درک کرد و برای اثبات خود پا به نقطه ای معنادار گذاشت یعنی تئاتر. تئاتر یعنی مدرسه تربیت هنرپیشه. به کیفیت بازی او در مدرسه توجه نکنید به پیام مخابره شده از این انتخاب دقت کنید.

🔸همچنین حرکت هوشمندانه او انتخاب "همراهی" برای اثبات بود نه "تهاجم" . او بعد از آن خنده ها نیز با تواضع و نه تهاجم ( که به نوعی برآمده از شخصیت صادق و صبور اوست) فضای منفی را کاملا برعکس کرد و به جمع حامیان مثبت خود افزود که حتی می توان ادعا کرد در برند خود جهشی به اندازه گرفتن سیمرغ پیدا کرد و مطمئنا بعد از این موثرتر و بیشتر دیده خواهد شد.

🔸 تنها یک واکنش تهاجمی از جمشیدی  به آن خنده ها (که باعث فوکوس رسانه ای شدیدی روی او بود)می توانست فضا را برای او خنثی و عادی کند اما سکوت و خویشتنداری او باعث شد در ذهن مردم به عنوان "فرد مورد ظلم واقع شده" دیده شود که این در فرهنگ ایرانی یعنی سکویی برای محبوب شدن.

🔸و در نهایت باید گفت هیچ چیز اتفاقی نیست و پشت هر اتفاق بزرگی، هوش وجود دارد کمااینکه فوتبالیست های زیادی بازیگر شده اند اما هیچ کدام پژمان جمشیدی نشده اند.

نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


후원자

© 2017 Ali Hassanloo. All rights reserved | Powered By : dorweb.ir