یکشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ ساعت ۱۶:۰۹:۰۰

هفت چیزی که با آن می‌توان برند شخصی قدرتمندی ساخت

علی حسنلو / منبع: اقتصادآنلاین


هفت چیزی که با آن می‌توان برند شخصی قدرتمندی ساخت
هر فردی یک برند شخصی دارد اما کمتر کسی از ما این برند شخصی را آگاهانه به وجود آورده. ولی بالاخره هر چه هست نمی‌توان از آن فرار کرد و این تصویری است که از ما وجود دارد.
بحث ما در اینجا  صرفا فضای واقعی و روزمره زندگی نیست، در دنیای امروز فضای مجازی بشدت در این حوزه تاثیرگذار است. ردپاهای مجازی ما در زمانها و مکانهای مختلف توسط دوستان، همکاران و روسای ما رصد شده و در رسانه های مجازی ذخیره می شود و ماندگار است. جالب اینکه طبق یک مطالعه ۹۲ درصد کودکان زیر دو سال هم یک ردپای اینترنتی دارند.

اگر برند شخصی آگاهانه و مطالعه شده ای دارید گفتگوی ما طولانی نخواهد شد و می دانید که قرار است چه کنید اما اگر اکنون  میخواهید یک راهنما داشته باشید و اجازه دهید یک تعریف از طرف خود شما، برای برند شخصی شما شکل بگیرد باید  تامل بیشتری کنید. در اینجا به هفت نکته مهم برای ساخت برند شخصی قابل قبول اشاره می کنم ، هفت نکته که بدون توجه به آنها برند شما قطعا دچار مشکل می شود.

تصور کردن خود به مثابه یک برند

دوست دارید وقتی اسم شما می آید در ذهن کسانی که با آنان ارتباط دارید چه تصوری شکل بگیرد؟ عنوان یا موضوع مشخصی وجود دارد که شما دوست داشته باشید در آن به عنوان کارشناس شناخته شوید؟ یا توانایی و قابلیت هایی هست که دوست دارید به برند شما مرتبط دیده شود؟ قطعا همیشه شما آرزوهایی برای نوع ظهور و بروز خود داشتید ولی برای عملی شدن آن باید مسیری استراتژیک انتخاب کنید. البته این بدین معنا نیست که از این به بعد دیگر  شما شبیه آدمیزاد نباشید،بلکه منظور این است که از این به بعد باید سینگال هایی هدفمند به اطراف خود منتقل کنید.

برند شخصی قدرتمند شما می تواند بازگشت سرمایه ای فوق العاده برای سازمان و  یا شرکت شما (که چه  در آن کار می کنید یا آن را رهبری می کنید) به بار بیاورد.

ساماندهی به ظهور و بروز مجازی

توجه داشته باشید شما نمی توانید یک فهم و تصویر جدید از خودتان بسازید بدون اینکه فهم و تصویر درستی از وضعیت کنونی خود داشته باشید. . به عنوان نمونه تا به حال بررسی کرده اید که در جستجوی گوگل از شما چه پیامهایی دیده می شود؟ در حالی که گوگل ابزار  پرکاربردی برای بسیاری از افراد است. پس شما باید تمهیداتی هوشمندانه برای نتایج آن داشته باشید آن هم بر یک اساس و محور منظم. به تمام ابعاد برندتان فکر کنید مثلااگر  یک نام رایج و تکراری دارید، برای خود یک نام یا عنوان مستعار نیز  در نظر بگیرید تا راحت تر دیده شوید یا مواردی از این دست که می تواند برای بهتر دیده شدن در گوگل کمک کند.

توجه داشته باشید پرورش یک برند شخصی قدرتمند نیاز مبرمی به مسئولیت پذیری در برابر آنچه می گویید و از شما به عنوان یک نشانه ثبت شده ، دارد. شما نمی توانید گذشته خود را انکار کنید یا حذف کنید پس برای نحوه مدیریت آن تمهیدی بیاندیشید.

ایجاد یک وبسایت شخصی

داشتن یک وبسایت یا وبلاگ شخصی یکی از بهترین راهها برای مدیریت و بالابردن محتواهای مورد نظر در جستجوی گوگل است.لازم نیست وبسایت پیچیده و گسترده ای باشد. سایتی دو یا سه صفحه ای لازم دارید که تشریح کننده کاملی از تجربیات کاری شما باشد و از طرفی  به شبکه های اجتماعی شما لینک شود .به مرور و با صرف زمان می توان این سایت را پربارتر کرد. اگر هزینه راه اندازی سایت شخصی را ندارید می توانید روی گوگل پلاس برای بالا رفتن محتوای مورد نظر در جستجوی گوگل حساب کنید. در نظر داشته باشید که محتواهای برخی شبکه های اجتماعی برای همه قابل جستجو نیست و این مهم است که وقتی کسی نام شما را در گوگل تایپ می کند با چه نتایجی مواجه شود.

پیدا کردن راه هایی برای تولید ارزش

ما در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با همه چیز مواجه می شویم. برخی اطرافیان شما مطالبی مضحک و سطحی منتشر می کنند و حتی گاهی شما متعجب می شوید که چه چیز آنها را وادار کرده چنین محتوایی را به اشتراک بگذارند؟  شاید آنها نمی دانند رسانه، جایگزین مناسبی برای یک پیام رسان یا گروه نیست. بسیاری به این نکته توجه نمی کنند و همه امور خود را در شبکه های اجتماعی انجام می دهند. در  حالی که در رسانه های اجتماعی باید به دنبال پیدا کردن راه هایی برای اضافه کردن ارزش)مادی-معنوی(برای مخاطبان خود بود؛ آن هم راههایی که هم راستا با برند شما باشد.

هدفمند بودن در انتشار محتوا

هر توئیتی که می کنید، هر استتوسی که منتشر می کنید و هر عکس و فیلمی که به اشتراک می گذارید در واقع علنی شدن بخشی از برند شخصی شماست. این اعمال مجازی ما مانند مجموعه ای از فعالیت های گوناگون روزانه ای است که مثلا همکاران در شرکت از ما می بینند و به نحوی این رفتارهاست که ذهنیت آنها درباره ما را شکل داده. ابتدا این را در نظر بگیرید که شما آرزو دارید چگونه دیده شوید بعد به این فکر کنید که این سیگنال های مجازی همان تصویر را می سازد؟ به این ابزارهای ارتباطی نگاهی استراتژیک داشته باشید و بدانید در آن دنبال چه هستید.

مشارکت با برندهای قدرتمند

بسته به روابطی که دارید برند شما قدرتمندتر یا ضعیف تر می شود .برندهای هم راستا و دوست خود را شناسایی کنید، برندهایی که بتوانند برند شما را بالاتر ببرند و رشد دهند نه اینکه باعث افول آن شوند .شرکت، دانشگاه و دایره همکاران خود را بررسی کنید آیا فرصت هایی در آن بوده که از آن استفاده نکرده اید؟ در کدام مدرسه درس خواندید؟ گروهی هست که بتوانید به آن ملحق شوید؟ شاید انجمن فارغ التحصیلان رشته شما یک خبرنامه دارد که شما در آن نیستید. چه ظرفیت های پنهانی در محل کار شما وجود دارد که می تواند شما را بالنده تر کند؟ و تمام مواردی از این دست که در پیرامون شما وجود دارد.

حتی این مشارکت برندها می تواند با گذاشتن یک لینک و یا پست از دیگران ، برای شما ارزش آفرینی کند .البته در نظر بگیرید در چه فرهنگی زندگی می کنید. رفتارهایی به خرج ندهید که شبیه نمایش یا ادعای اغراق آمیز باشد. همیشه به تاثیر نهایی اقداماتتان بر برند شخصی خود پیش آگاهی داشته باشید.

روایت شما از خودتان چیست؟

ساخت یک برند شخصی قوی به طرز بنیادینی به یک روایت قوی وابسته است. داستان شما چیست؟ این سوال مهمی است که باید جواب دهید. مخاطبان به طرز فوق العادی از داستان زندگی افراد تاثیرپذیرند. داستان به شخصیت شما عمق می دهد پس داستانی نبافید که دیگران در آن غرق و گیج شوند. داستان و روایت شما باید برآمده از شخصیت و زندگی خود شما باشد . به برندهای شخصی مشهور و موفق توجه کنید. هر کدام داستان و روایتی واضح و متناسب از زندگی دارند که به شما منتقل شده. . شما هم اگر می خواهید متفاوت باشید باید داستانی اصیل داشته باشید. داستانی که دروغ نیست.

در نهایت به این نکته توجه کنید که برند شخصی شما ناگهان در یک مکان و یک زمان مشخص ساخته نمی شود و حاصل یک پروسه با جزئیاتی است که در طول زمان و مکان های متفاوت به وجود آمده. اما به طور حتم بد نیست که گاهی دل به لحظات ببندید چون هستند لحظاتی که ناگهان به برند شما اوج می دهند و از طرف دیگر هستند لحظاتی که صدای گوشخراش یک سقوط آزاد را به گوش می رسانند.

-------------------------------------------------------------
لینک مطلب در اقتصادآنلاین:
هفت چیزی که با آن می‌توان برند شخصی قدرتمندی ساخت

نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


후원자

© 2017 Ali Hassanloo. All rights reserved | Powered By : dorweb.ir